2010/11/21

Barselona - Paryžius. The Fast and the Curious

Pokalbis telefonu
– A girdi, a turi atostogų kiek nors?
– Nu, o kas yra?
– Žiek, tai varom kur nors pailsėt.
– Nu galim...


Luko skambutis priminė man, kad atėjo metas nupūst dulkes nuo įspūdžių skrynios. Pasitarėm, ir nusprendžiau, kad organizavimo imsiuosi aš.  Ketinom skristi į Egiptą. Jau džiaugiaus, kad neteks apsikrauti galvos maršrutais ir visokiausiais skaičiais, kad viskuo pasirūpins sumanieji kelionių agentai, tačiau vieną dieną toptelėjo mintis, kad kai kurie iš mūsų neturi normalių pasų (su tapatybės kortelėmis niekas į Egiptą neleidžia). Šitokiu būdu žuvo svajonės pasimaudyt žydroj jūroj tarp koralų ir meilių rusaičių. Beliko Europa ir automobilis. Atsižvelgęs į geografinę padėtį ir į nedėkingą lapkričio klimatą, iškart atmečiau tokias viliojančias šalis kaip Olandija, Čekija, Austrija. Beliko Pietų valstybės. Kiek gi jų? Ogi dvi! Italija ir Ispanija. Kitos tapo nepasiekiamomis dėl laiko stokos (turint vos daugiau nei savaitę atostogų, gaila eikvot dienas riedant aplytais Europos keliais). Kad ir kaip traukė Roma, Milanas, Venecija, primygtinai sakiau sau: „Artūrai, jomajo, čia gi meilės miestai, kol bobos neturėsi, nevažiuok ten!“ Na ir gerai. Nutariau įgyvendint neišsipildžiusį vasaros planą ir aplankyti Barseloną – Ispanijos Klaipėdą. Iki jos – vos 1200 kilometrų. Bet keliaujant mašina, būtų nuodėmė pravažiuoti ir nesustoti Paryžiuje – antrame pagal smogą ir juodųjų imigrantų skaičių Europos mieste po bjauriojo Londono. Taigi išrinkau du kelionės tikslus: Barseloną ir Paryžių. Pamaniau, jog nakvoti po atviru dangum neleis nei kelionės draugai, nei žvarbusis Šiaurys, todėl teko  rezervuoti vietas hosteliuose. Apie juos kiek vėliau.
Turiu tokią kolegę iš Ispanijos Pietų. Paprašyta ji pamokė mane keleto frazių tarptautine melodramų kalba, tačiau perspėjo, kad Barselonoje ispaniškai žmonės nešneka. Jie vartoja katalonų kalbą ir netgi nelaiko savęs ispanais. Už naudingą informaciją pažadėjau Carmen parvežti atviruką bei supratingai linksėdamas galva papasakojau apie lietuviškąją Kataloniją – kalvotąją Žemaitiją.
Prieš pat kelionę buvau pamalonintas valdžios: gavau mėnesio darbuotojo titulą. Pasišokčiodamas iš džiaugsmo susikroviau lagaminą, sukandęs dantis nusipirkau Eurų (svaro kursas darosi apgailėtinas, teks repatrijuoti), nusirašiau visus rezervacijos numerius, adresus, lankytinas vietas ir panašius dalykus. Na ką,
adiós Bretaña.


Crawley – Barcelona arba „Bl*t, kaip skauda šoną!“
Išdardėjom vėlai vakare. Vykdami link prieplaukos pabandėm pirmą kart taupyti – važiavom ne magistrale, o artimesniu keliu, kuris vedė per kaimus, miškus ir gulinčius konsteblius. Pasikeikę pasiekėm uostą ir įlipom į didžiulį keltą. Nepaisant to, kad per Lamanšą vos ne perspjaut galima, keltą bangos mėtė ir vėtė, o siūbavimas porai mūsų ekipažo narių sukėlė pykinimą bei pykimą ant kitų. Pamiršau paminėti, kad keliavome penkiese. Visi lietuviai emigrantai: aš, Lukas, Vita ir Vidas su Kristina.
 Pavydėjau Lukui to pūchavyko, nes vėjo greitis siekė keliasdešimt mazgų, o ant denio mėtėsi sustingusios žuvėdros
Kristina prieššliaukinėje būsenoje
Vidui irgi stinga savijautos
- Vidai, gal europaletė alaus tave pralinksmins?
- Taip, pralinksmins.


Prancūzija. Prasukom keletą panikos ratelių, kol mūsų kalbanti motera (GPS) parodė tinkamą kryptį. Kelias buvo platus ir migdantis. Bet tik iki aušros. Rytas atslinko apsigaubęs ryškiai raudonu dangum, ir mūsų fotoaparatai kibo į darbą darydami sulietas nekokybiškas ryto nuotraukas. Pasiekėm Paryžių. Tačiau mano planas buvo jį apžiūrėti grįžtant, todėl atkirpę kelis priemiesčius, nėrėm į Prancūzijos gilumą. Skriejom automagistralėmis, o labai ištroškusi mūsų Honda priversdavo keiktis ir pilti benzą toli gražu nenumatytais kiekiais. Nuotaiką dar labiau gadino kelių mokesčiai. Iš viso pakratėm savo prizinį fondą (taip vadinom skladkę) 100 Eurų vien už kelius!
Puikus pavyzdys kaip nereikia fotografuoti
Varliaėdžių pinigų siurbimo už nieką aparatai
Lukas skaičiuoja pinigus
Silent hill
Keliavom ilgai. Visą dieną, o gal amžinybę. Prancūzijos peizažai pasitaikė rudeniškai slegiančiai apgailėtini: medžius keitė kiti medžiai, o asfaltas, šlapias ir piktas, regis, murmėjo po ratais: „Mokėkit, mokėkit už mane. Mokėkit daug!“ Nuo sėdėjimo skaudėjo šonus, šiknas ir kojas. Išlipus prasiblaškyt apnikdavo nemaloni nuojauta, kad ir Barselonoj bus taip šalta ir drėgna. Ir liūdna...
Liūdna nebuvo. Kirtom Pirėnų kalnus, o jie, nustebinę mus kvapą gniaužiančiais reginiais ir kumštį gniaužiančiais mokesčiais, atvėrė kelią į Ispaniją – šalį, kur karštos merginos ir šiltas alus.
Eilinis peizažas
Įminkit mįslę devyngyslę: kiek paveikslėlyje pavaizduota trikampių?
Dar vienas peizažas per išgarinto alaus filtrą
Lukas su šita nuotrauka laimėjo gražiausio Carmaux provincijos vyro titulą
Nedidelė kelio atkarpa tęsėsi ir Formulės-1 trasa
(dar vienas šmaikštus komentaras)
Paskutinis nalogas


Į Barseloną įvažiavom vėlų vakarą. Taigi kelionė truko beveik parą. Visi buvom pavargę ir neišsimiegoję. Nemalonią staigmeną pateikė hostelio Hip Karma darbuotojas, pasitikęs mus su plačia šypsena ir naujiena, kad stovėjimo aikštelės mašinai teks ieškot patiems. O tai reiškė papildomą sugaištą laiką bei išleistus pinigus. Pirštu baksnojau jam į jo paties rašytą laišką, kuriame jis teigė, jog prie pat hostelio yra parkingas. Bet nieko nepešiau. Pastatėm Hondą neleistinoje vietoje, išsikrovėm mantą ir griuvom į lovas. Laukė įdomesnė, bet ne ką lengvesnė diena.

Ekskursija
Pabudau (kaip visad) pirmas, pakėliau Vidą ir strimgalviais nudūmėm prie automobilio, prie kurio jau stovėjo ryškialiemenė pareigūnė, nusirašinėjanti numerius ir besirengianti nutempti mūsų karietą. Paaiškinom jai, kad „viskas čia normaliai, keliauk sau“, ir nuvažiavom į artimiausią požeminį garažą. Išlindę iš jo, žinoma, pasiklydom. Visi namai vienodi, sankryžos irgi. Sukom ratus gal pusvalandį, kol pagaliau radom ko ieškoję. Keliaujam! Neprašoviau užsakydamas hostelį pačiam centre: vos paėjėjus pamatėm pirmąjį žiūrėtiną objektą – Triumfo arką.
Rytas balkone


Arc de Triomf
Vita ir Kristina
Ši raudonų plytų arka pastatyta 1888 metais Barselonoje vykusios Pasaulinės mugės proga. Ji buvo pagrindinis įėjimas į parodą. Priekinėje fasado pusėje puikuojasi skulptūra, pavadinimu „Barselona sveikina atvykusias tautas“.
Džiaugsmo buvo daug, nes oras buvo tiesiog nuostabus: kokie 23 laipsniai šilumos, žydras dangus, malonus vėjukas. Patenkinti išsirengėm iki marškinėlių, atsiraitojau kelnes, ir žygiavom toliau. Perėjom Ciutadella parką ir nutarėm ieškot paplūdimio. Neužtrukom, nes turėjom visagalį navigacijos įrenginį. Pakeliui mus užkalbino vieno restorano darbuotojas ir pakvietė užeit. Mandagiai atsisakėm. Antrasis klausimas buvo adresuotas man asmeniškai. Mano auskaras ir šiaip snukio bruožai jam suteikė vilčių, kad esu gėjus. Jis pats prisipažino toks esąs. Ech, tai jau nebe naujiena man. Neigiamu atsakymu sudaužiau dar vieno saldainiuko širdį:
– Sorry, I'm not el pyderasto.
Jūra!
Panos su gitara...
Jis nuo mažens jautėsi esąs ne toks kaip kiti balandžiai. Jis norėjo plaukti...
Šį furgoną vairavo Džimas Keris filme Bukas ir dar bukesnis
Šiuolaikinis menas. Antras pagal nereikalingumą statinys po garsiojo Vilniaus Vamzdžio
Nedanešiau savo kojų iki jūros. Suvilgiau padus fontane


O štai ir ji, Viduržemio jūra, kurią šiemet jau mačiau lankydamasis pas Barselonos pusbrolį Marselį
Jachtų miškas
Apsistokim čia
Įdomu paminėti, kad visą XX amžių Barselonos teritorijoje nebuvo anei vieno paplūdimio. Industrializacija smarkiai nuskriaudė savo konkurentą Turizmą. Tačiau sužinoję, kad 1992 metais čia sugužės šimtai tūkstančių sporto mylėtojų, barseloniečiai susiėmė ir supylė ištisus kilometrus puikaus smėlio paplūdimių, pristatė viešbučių ir restoranų su padavėjais gėjais. Dabar viskas normaliai.
Krito žemyn paskutiniai rūbai, ir puoliau, kaip paaiškėjo, į ledinį vandenį. Prisijungė ir Lukas. Kiti pabūgo. Turškėmės gal valandą, kol supratau, kad ne vien to čia atvažiavom. Prisirinkom kriauklyčių atminimui, užkandom restorane pas mano naująjį pažįstamą ir, paklausę kelio nuostabiai gražių ispanių, patraukėm link Barselonos simbolio – Sagrada Familia.
Oh. My. God.
Kad ir koks bebūtų brudas, bet atrodo puikiai
Bėgte marš!
Panašios architektūros name gyvena Kempiniukas
Šūdmaisčio palapinė
Vanduo šiam alui gaminti gaunamas iš tyriausių Aukštaitijos versmių
- Mano stiebas švytuoja tarp jachtų stiebų...
Genetiškai nemodifikuoti mandarinai nekvepėjo Kalėdomis, o skonis buvo kaip neplautų kojinių su jodu
Dėl lėšų pertekliaus, Ekranas čia žais namų rungtynes
Dildo!
- Ne, tai ne pusbrolis Itas! Tai - šikantis Jorkšyras!
Viena garsiausių pasaulio statybviečių Sagrada Familia
Pradedant kalbėt apie šią keistą bažnyčią, derėtų papasakot apie žmogų, sugalvojusį nustebint pasaulį šiuo ir kitais statiniais. Jo vardas yra Antanas Gaudis (Antoni Gaudi). Gimęs ir augęs skurde, septyniolikos jis atkako į Barseloną studijuoti architektūros. Čia ir prasidėjo. Jis priklausė modernizmo srovei, tačiau jo stilių sunkiai įpaišysi į kokią nors kryptį. Savo tuo unikalumu jis visus ir sužavėjo. Gaudžių Antanukas iš Taragonos apylinkių buvo pasišventęs katalikas, ir savo religingumą jis nutarė pademonstruoti pabelsdamas pačiam dangaus Tėvui į langus aukštais Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família bokštais. Jų turėjo (turės) būti 18. Tačiau Dievuliui matyt kažkas nepatiko, todėl Gaudį nutrenkė tramvajus ir užbaigė ne tik jo svaiginančią architekto karjerą, bet ir apskritai gyvenimą šiame nuodėmių pasaulyje. Bažnyčia statoma jau kone 200 metų, tačiau vis iškyla nesklandumų. Ją planuojama pabaigti 2026 metais. Joje skulptūrų pavidalu pavaizduota galybė įvairių religinių scenų ir aktų, labai reikšmingų tikriems tikintiesiems, norintiems suprasti architekto - genijaus siekius ir mintis, tačiau puskilometrinė žmonių eilė prie įėjimo buvo sudaryta vien iš tūpų turistų, tenorinčių užsidėt pliusiuką prie „Aš būti ant ta bažnyčia iš Discovery viršus“. Tokiais laikais jau gyvenam. Niekam nebeįdomu, kas ir kodėl. Rūpi tik Kiek kainuos ir Kur čia baras. Gerai, nevaidinsiu šventuolio: rūpėjo tatai ir mums. Todėl pasigrožėję aukštais bokštais ir dar aukštesniais kranais, patraukėm namų link.
Vėjas pūtė


Salute!
Lapkričio dienos turi blogą savybę. Jos greit bagiasi. Saulė motulė, parodžiusi špygą, nusirito į guolį, o tai reiškė tik viena: varom į La Rambla! Rambla katalonų kalba reiškia išdžiūvusią upę. O Barselonoje tai yra gatvė, kurioje susikaupę tiek barų, kad iki jos gale esančio monumento Kolumbui retas kuris nueina blaivas. Šitoj gatvėj knibžda įvairiausi artistai, narkotikų ir šiaip šūdniekių prekeiviai. Kadangi savo Rytų europietiškų mordų užmaskuoti nepavyko, vietiniai mus laikė rusais. Perėjom mes tą gatvę. Prisižiūrėjom visokių išsigimėlių šou, prisirinkom šūsnį skrajučių, kalbinančių užeiti į vieną ar kitą barą, aplankėm prieplauką su milžiniškais laivais ir nutarėm, kad vaikščiojimo jau gana. Visgi nemažai apėjom. Ėmėm eiti atgalios ir nusprendėm apsistoti viename barų. Likom sužavėti.
Išsičiustėm
Po keleto Mojito ir mūsų čiurkšlės ėmė švytėt fluorescenciškai kaip kad tame fontane
Begalvis artistas
Iš pradžių šie sustingėliai kėlė nuostabą, bet po to atsibodo, nes jų ten - gyvas velnias
Paminklas Kolumbui - žmogui, atradusiam tai, apie ką milijonai jau žinojo
Prišoko prie mūsų toksai ispanas, ėmė kalbint užeit, viliojo kažkokiais nebūtais free shots. O mes ir susigundėm. Juk išties nebuvo didelio skirtumo, kur gerti. Baras buvo įsikūręs antrame pastato aukšte. Jau lipant laiptais išgirdome švilpimą, plojimus, riksmus. Užlipus, kone visi baro darbuotojai ir lankytojai ėmė staugt mums: Hola! Hola! Hola! Riksmus lydėjo šypsenos, plojimai ar dar kažkas, kas sukūrė įspūdingą atmosferą, kurios savo kreivais pirštais tikrai nenupasakosiu tinkamai. Pasodino mus, atnešė, ko prašėm, nuolat linksmino. Trumpai tariant, darbuotojai ten sukuria tikrą spektaklį, įtraukdami ir lankytojus, priversdami jaustis kaip dideliam draugų baliuj. Tiesa, po kurio laiko atsistojom ir išėjom, nes kai kurie norėjo eit į klubą. Bet neradę tinkamo, grįžom vėl ten pat ir uliavojom iki išnaktų. Taip įsilinksminom, kad grįžtant į viešbutį teko naudoti navigaciją. Turbūt nereikia nei sakyti, kad lūžom visi it kulkos pakirsti. Pirmoji diena prabėgo greit, bet turiningai. O kas toliau?
Sangrija?
Sangrija!
- Vieną buketą alaus, por favor
- Ramiai, alau, manęs užteks visiems
Vidas susirūpinusiu veidu
- Daaaaar!
Vadinasi, šėliojom

Miestas iš aukštai
Išaušo nuostabus rytas. Saulė atkopdama budino Barseloną. Bet mūsų nepažadino. Miegojom lig vidurdienio. Pareigos pakelti užkandom ir patraukėm į miesto pakrašty esantį Montjuïc. Tai yra kalva, nuo kurios galima puikiai matyti visą miestą. Be to, ten stovi Nacionalinis Katalonijos muziejus, žymieji grojantys fontanai, pirmoji bulių kovų arena, išlikęs autentiškas olimpinis kaimelis bei dar daug matytinų objektų. Visų apžiūrėti nespėjom, tačiau buvom labai laimingi gavę neišdildomų įspūdžių dozę. Kai funikulieriumi užkilom į kalno viršų, atsisėdom ant senos mūrinės tvoros, prieš akis atsivėrė nuostabus vaizdas į uostą, jūrą, miestą. Supratau, kad šiandien man jau pakaks. Jausmas buvo panašus kaip sėdint ant Tauro kalno ir žiūrint į senamiestį. Tik viskas žymiai gražiau, didingiau, spalvingiau ir... svetimiau.
Vestibiulis


Sienos dekoras
Prausykla


Klausdamas kelio, buvau priverstas ištart šitos stoties pavadinimą. Siaubas
Muziejus didumo sulig
Ar tam jie buvo herojai, kad po mirties ant jų šiktų?


Sagrada iš toliau








Žiūrėkit, koją laikau kaip gėjus
Senovės graikų sodnas


Amfiteatras. Šiauliuose tokiam pankai geria alų






Atbėk, alau, atbėk upeliu
- Atbėgu, Artūrai, atbėgu grioveliu
Ir vėl šiuolaikinis menas. Sugadino visai gražų parkelį
"Čia buvo Chuck'as Norris'as"
Marceliukės klėtis

Kiekvieno tikro vyro kelnėse slypi patranka
Uostas
Jūros vartai


Gynybinis pabūklas


Facebook'o viešpats
Iki tol maniau, kad bijau aukščio
Net nežinau, ar jūra gražesnė, ar ji
Ant to kalno buvo tiek faina, kad sugebėjom pasimest vieni nuo kitų. Mes su Luku atsiskyrėm ir namo grįžom dviese. Pamatėm kelis olimpinius stadionus, gražų kaimelį, apsipirkom maisto ir grįžę namo ėmėm ruoštis dar vienam vakarui.


Dramblys akrobatas
Mėsinė
Į antrąjį vakarojimą ėjom keturiese, nes Vidas buvo per... vargęs ir užmigo. Neieškojom nuotykių. Nuėjom į tą patį barą, smagiai pasibuvom ir parkulniavom namo. Iš rytdienos reik išspaust kaip įmanoma daugiau.


Prieš eidami vakaroti, išvirėm su Luku supersriubą
Kol Vidas miegojo, bandžiau naudotis proga. Nepavyko
Du meilučiai
Artūras girtos mergos akimis
Pakeliui užėjom į kažkokį kitą barą
Chebra su linksmuoju barmenu Carlosu
Baigės sangrija. Metas namo
Paskutinis šūvis
Švelnus apkabinimas
Rudas diržas prie juodų batų? O bože, Artūrai!
Pusryčiai. Sriuba išsigando mano snukio
Ispaniški ritmai Gaudi pėdsakais bevaikštant
Vienas didžiausių Antoni Gaudi sponsorių buvo Eusebi Güell. Šis žmogysta buvo toks bagotas, kad sugebėjo įsigyt nuosavybės teises į maždaug 60 gyvenamųjų sklypų dydžio žemę, esančią Barselonos pašonėje. Šiose valdose jis užsimojo pastatyti „miestą priemiestyje“. Matyt, norėjo praryt tiek, kiek neapžiojo, nes projektėlis žlugo. Tačiau Gaudis spėjo pasižymėt ir čia. Nameliai kaip pasakose, arkos, rūmai, laiptai – viskas traukė akį, sielą ir turistus. Barselonos miesto taryba pavertė šį miestelį viešuoju parku Park Güell. Jį mes ir aplankėm.
Kelių eskalatorių pagalba užsikabarojom ant tos kalvos. Mus pasitiko trys muzikantai. Gatvės muzikantais jų nepavadinčiau, nes aplink nebuvo nė vienos gatvės. Tebūnie tai – kalno muzikantai. Muzika – grynai ispaniška, kone standartinė. Bet labai tiko. Pasiklausėm, pasimaivėm, įsigijom kompaktinę plokštelę ir patraukėm prie kiek žemiau esančių statinių.
Tokiose gatvelėse ručnykas yra daugiau nei privalomas
Štai ir jis. Vieno kryžiaus kalnas
El Tumbao de Juana
Gryns rūpintojėlis
Barselonoj irgi yra Baltupiai
Po šio kadro vaikščiojau purvina subine
cenzūra
Nusileidę kiek žemiau, patekom į turistų šurmulį buvusioje turgaus aikštėje. Ne tokioje jau ir buvusioje – ir dabar čia pritūpę daug šlykščiųjų tamsiųjų imigrantų, siūlančių pigius negražius suvenyrus. Nusipirkom po vėduoklę. Gaudis turbūt numatė didelius turistų srautus, todėl tiek keliukai, tiek aikštės buvo itin erdvios. Prisipaveikslavom, pasiklausėm dar daugiau muzikos, persimetėm keliais žodžiais su netgi čia sutiktais lietuviais, prisipirkom suvenyrų, pavalgėm kažkokioj užeigoj, kurioje leidžiama rūkyti (tai buvo keista) ir ėjom link kito Gaudžio kūrinio – La Pedrera.


Šitoj pirkioj gyveno patsai Gaudis
Suvenyrų krautuvė. Už nežmoniškas kainas galima įsigyti visko
Kabake mergos gėrė...
... vyrai valgė
Ir kas pasakė, kad cigaretė man netinka?
Alus. Visų problemų priežastis ir sprendimas
Sočiai pavalgėm. Nors omletas buvo bjaurus, o mano Chorizo labai jau priminė Traditional english breakfast, reikalus pasitaisėm patys, nes pozavom su cyzom dantyse, gėrėm cerveza, juokėmės iš visko ir iš nieko. Patiko.
Ai, La Pedrera. Atėjom gi prie šitos garsenybės. Sako, kad viduje tas pastatas, rodos, banguoja. Už 13 eurų, kuriuos būtų reikėję mokėt už iėjimą, galėjom tiek sangrijos prisipirkt, kad viskas būtų viskas banguot pradėję: ir namai, ir gatvės, ir netgi dangus. Susilaikėm nuo šio apiplėšimo, pasižiūrėjom iš išorės ir pėdinom namo per Gracia – prabangųjį miesto rajoną. Mintyse jau dėliojom tolesnius savo veiksmus, juk rytojaus dieną laukė dar viena ilga kelionė! Planavom užsukt į Montserrat vienuolyną, o po to skrost Prancūziją dar kartą – iki pat Paryžiaus. Vakare ramiai pasibuvom, niekur nebėjom. Paplepėjom su kaimyne iš Kalifornijos. Ji neteko darbo, tai keliauja iš santaupų ir iš valstybės pinigų. Jau du mėnesius! Še, kad nori. Gaila, jog mums, laisvos šalies piliečiams, į pačią pačią laisviausią šalį patekti ilgam yra beveik neįmanoma. Laisvė, vadinasi...
Trys konteineriai
Kunigas - donžuanas, išlindęs iš altoriaus šešėlio, ne tik pas bobas lėkdavęs. Turėdavęs jis ir nuosavą verslą
"Žuvies krautuvė"
Suoliukai - ir tie Gaudi projektuoti




El MacDonald's
Buvau besibalotiruojąs į Barselonos merus...
La Pedrera. Pasigrožėkit bangavimu
Trūkstanti kanalizacija - dažnas reiškinys Pantalonijos sostinėje
Hostelio laiptinė
Don Lukas
Don Vido
Don Artūras
Pašaukimas virti neapleido manęs net ir atostogaujant


Virš debesų
Viešbutį palikom anksti ryte. Gerą valandą grūmėmės su rytiniais Barselonos kamščiais. Navigacijoje puikavosi užrašas "Montserrat". Labai norėjom ten nuvykt. Ir nuvykom! Vingiuotais keliukais užkilom į aukštą kalną...
La umės juosta


Prisiparkavom, susisupom į paltus ir šalikus ir patraukėm į kelią. Žodžiais nenupasakosi nei tų vaizdų, kuriuos mums parodė kalvotoji Katalonija, nei to jausmo, kuris užplūsta regint visa tai. Praleidom kelias valandas kopinėdami po kalnus bei apžiūrinėdami vienuolyną.


Vienišas debesis
Į viršūnę kilom traukinuku-keltuvu
Ir dar viena reklama
Visi
Aguonos žiedlapis, ryto apverktas
"Aš noriu kilti aukštai, kur debesų kalnaaaai"
Pasodinom ąžuolą
Vienuolio milžino pėdsakas
Autobuso stotelė
Va kokiais takais vaikščiojom
Vienuolyne


880-aisiais mūsų eros metais katalonijos piemenukai, beganydami avis, pamatė ryškią šviesą, besileidžiančią iš dangaus į kalnus. Po to legenda pasakoja apie tos šviesos pėdsakų paieškas, olos radimą, visokius švenčiausiųjų mergelių atvaizdus ir apraiškas. Žodžiu, Šiluva 1300 metrų aukštyje. O anuomet žmonės labai religingi būdavę, tai jie susibūrę draugėn nutarė pagerbti tą dieviškąjį manifestą pastatydami ne šiaip ten kokią skulptūrą, o ištisus rūmus, kurių interjerą laikui bėgant kurdino ir puoselėjo tokie piešybos vilkai kaip antai Salvadoras Dalys, Padlo Pikaso beigi El Greco. Privalu pripažinti: net tokiam dailės ir architektūros neandartaliečiui kaip aš akis paganyti yra į ką. Vis dėlto ši vieta yra tarsi lokalinė Meka – per metus šičia pabuvoja tūkstančiai žmonių. Ir krikščionių, ir nelabai. Na, katalikiškąją pareigą atlikau. Ne ne, keliais apie vienuolyną nėjau! Tiesiog uolos plyšyje uždegiau žvakutę už šeimą, gimines ir draugus. Gal ir nieko stebuklingo, bet o jeigu...


Laiptai į dangų
Kažkuri iš šių žvakučių dega ir tau, gerbiamas skaitytojau
Besireligijuodamas nužioplinėjau nuo savo dream team, o kai bandžiau vytis, susidūriau su šimtų žmonių, plūstančių iš mišių, lavina. Tai valandėlę prabimbinėjau vienas. Galiausiai patykojau draugų prie ištikimosios Hondos, ir nudardėjom žemyn. „Apsivalėm sielą“, tarė bendrakeleivė ne Kristina (redakcijai vardas žinomas, aut. past.). Ir iš tikrųjų, nuėjus šitiek kilometrų kalnų keliukais, jautėsi nuovargis, bet jis buvo malonesnis už bet kokį poilsį. Kalnų oras, pritrenkiantys reginiai ir gera draugija privertė įsirašyti šį pusdienį į visų gyvenimo pusdienių Top20.
Antrasis pusdienis prasidėjo taipogi smagiai: kelias nevargino, nes vedė ne automagistrale (nusprendėm siųst jas skradžiai kartu su savo nepamatuotais mokesčiais), o per Ispanijos, oi, atsiprašau, Katalonijos pievas, kaimus ir vynuogynus. Buvo keista, nes visi miesteliai buvo, regis, išmirę. Nei žmonių, nei karvių, nei mašinų. Nieko. Kad visko negaubtų šitoks paslapties šydas, suverčiau kaltę urbanizacijai. Tolumoj bolavo Pirėnų kalnai. Paskui ta toluma vis artėjo, kol vakaras mus pasitiko dangiško grožio reginiais.
Jau sutemus kirtome Ispanijos - Prancūzijos sieną. Kelionė truko visą naktį. Pravažiavom dešimtis miestelių ir kaimų su keistais pavadinimais. Vingiavom siaurokais rajoniniais keliukais, kartkartėmis nedrąsiai išlįsdami automagistralėn, tačiau, lyg pabūgę priešaky laukiančių mokesčių, vėl nusukdavom į šunkelius. Trumpai tariant, metėm kelią dėl takelio. Ir, žinokit, apsimokėjo. Sutaupėm šimtą Europos eurų, prisižiūrėjom tik per discovery ir Žiedų valdovą matytų vaizdų, o laiko atžvilgiu užtrukom vos valanda ilgiau nei važiuodami magistrale. Tiesa, sąvoka "rytinis Paryžius" tapo daug baisesnė nei, tarkim, "rytinės pagirios". Savo smarvėje dūstantis meilės miestas privertė geras dvi valandas, o gal net ilgiau, tūnoti eismo kamščiuose. Nei meilės, nei miesto dorai nepamatę, ir šiaip taip prasibrovę iki miesto centro, sukinėję ratus siauromis senomis gatvelėmis, pagaliau radom viešbutuką. Iškilo dar pora bėdų. Nuo ryto nieks neleido įsikraustyt, teko laukti pietų, o kad laukiant būtų ką veikt, ėmėm ieškoti stovėjimo aikštelės. Ir radom. Ir netgi pigesnę negu Barselonoj. Papusryčiavom mažoj jaukioj kavinukėj ir, kalbančios moteros vedini, nukulniavom į Woodstock Hostel'į, katras yra įsikūręs netoliese jau mano lankytos Gare du Nord stoties garsiojo Monmartro papėdėje. Papėdinę kelis šimtus pėdų, nepatekę į bėdą, gavom raktus, ir su džiugesiu akyse bei prakaitu pažastyse užsirioglinom į savo šešiavietį kambarį, kurį nuomodamas tikrai nemaniau, kad gausim šeštąjį kambario draugą. Bet apie tai – vėliau.
„Cha“, pasakiau sau, kai į dušą teko eit per kiemelį, o pati prausykla vidun priėmė joje esant kokiems dvylikai laipsnių šilumos. „Na, dvylika, tai dvylika, ką darysi.“ Pervargom mes gi važiuodami, todėl ir tokiomis sąlygomis nusiprausę jautėmės it naujai gimę. Betrūko saldžiai užmigti. „Na jau ne. Laiko švaistyt negalima!“ Mano ryžto įkvėpti, iš fizinio sąstingio atgijo Vita ir Lukas. Na o Vidas su Kriste patraukė sapnų karalystėn...

Vestibiulis su The Beatles atributika
Jaukus vidinis kiemelis
Bendrabutinis kambarys. Nebuvo, kuo skųstis
...ir po Paryžiaus gatves pasklido mano batų kvapas


Polas McArtis
Išėjom pavakare, apie penktą. Tiesiu taikymu patraukėm į kalvą, kurios viršūnę puošė Sacré-Cœur (Šventosios Jėzaus širdies) bazilika. Kiek pavyko sužinoti iš nepatikimų šaltinių, bazilikos statymas turėjo ne tiek religinius, kiek politinius pamatus. Po to kažkaip gavosi, kad frankai kariavo su mūsų, amžiną atilsį, braliukais prūsais, ir nutiko taip, kad tūkstančiai frankų kareivių žuvo (berods 58 tūkst.). Ką jau ką, bet prancūzai karus pralaimėti moka... Tai va, tų kareivėlių garbei ir buvo pastatyta bažnyčia, kurios papėdėj knibždėjo anaiptol ne frankų palikuonys: ir vėl pasijutome apsupti juodų kaip derva kadais Pilėnuose žmonių, pasitikusių mus visai ne tradiciniu „Hello“:
 Akuna matata, my friend! – tarė, kaip spėjau, alfa patinas ir ant mūsų riešų ėmė pinti kažkokias apyrankes, primenančias septintąją klasę, kuomet paaugliai, bandydami išreikšti patiems dar nesuprantamą potraukį priešingai lyčiai, pindavo „draugystės apyrankes“. Ir kuris jų daugiau turėdavęs, tasai gi jausdavęsis daugel draugų turįs. Nesu turėjęs nė vienos... Ir še tau. Pirmuoju mano draugu užsimanė būti juodukas. Kai pasijuntu apspistas žmonių, labai sumištu. Mandagiai atsisakiau, iš visų jėgų patraukdamas ranką bei pažvelgdamas rūsčiu, vaikystėje Šiauliuose įgytu žvilgsniu. Regis, suprato. O vat Luko ir Vitos neklausė, nupynė jiems apyrankes (tarp kitko, labai greitai ir gan kokybiškai) bei, kaip ir reikėjo tikėtis, pareikalavo simbolinio mokesčio – dešimties eurų. Kažkiek nusidėrėję, užlipom laipteliais ir išvydom tai, dėl ko, plius minus, čia ir lipom: miesto panoramą, nutviekstą ryžų saulės spindulių, Monmartro menininkus, namelius kaip iš... Nežinau, gal iš svajonių? Pamatėm Eifelį, kuris, kaip visad, pozavo visu savo ūgiu pasistiebęs. Savimyla tas Eifelis. Bet fotogeniškas. Nėr turbūt pasauly antro tokio miesto, kuris turėtų tokį ryškų statinį-lyderį. Sakysit, Kremlius Maskvoj? Koliziejus Romoj? Akropolis Vilniuj? Ne, Eifelis yra simbolių simbolis...
Taip bemąstydamas, vaikščiojau, paveikslavau, grožėjausi ir kvėpavau. Iš pradžių kvėpavau armonikos muzika, tapytojų akvarele, akrobatų judesiais, saulės mūšiu su naktimi... Bet aš nesu menininkas, vien tuo gyvas negaliu būti. Todėl ėmiau uosti kavinių skleidžiamus gundančius aromatus. Ir spėkit, susigundėm! Prasėdėjom gerą valandą jaukiam bariuke, užkandom, pasijuokėm ir nutarėm traukt namo bei žadinti miegalius.


Pas mus skudurynai ir pigesni, ir tvarkingesni dešimt kartų
Balandžiais ir ne*rais apaugus jinai...
Vienas įspūdingiausių matytų akrobatų
Jis 2003-aisiais žaidė Marijampolės "Šūduvos" komandoje
Namų miškas
Gražu, nors tu ką...
Vadeliotojas, pasikinkęs burbulus
Jei nebūtų parašę, nebūčiau ir supratęs

Grįžę radome porelę tebemiegančią. Pažadinę pakeitėm jų būseną iš „Miegu kaip užmuštas“ į „Užmušiu tuoj visus.“ Supratom, kad geriau juos palikt dar paknapsėt, ir patraukėm ieškot kokios knaipės, kur įpila vyno. Nutariau nušauti du zuikius, tuo pat metu parodydamas vieną kitą Paryžiaus žymią vietą savo naujokėliams keliauninkams. Jaučiausi didis ekskursijų gidas, nes rankose gniaužiau metropoliteno žemėlapį, o Paryžiuj buvau buvęs ištisus nesuskaičiuojamus vieną kartą. Nusileidę apmyžtais laiptukais į metro stotelę, maloniai nustebom, nes bilietų kainos kone trigubai mažesnės nei skruzdėlyne kitapus Lamanšo. Kitas stebinęs dalykas – tų bilietėlių nelabai kas ir perka. Eina sau  mesjė, iš pažiūros rimtas  su sakvojažu, monokliu  ir tik pyst, peršoka vartelius lyg niekur nieko ir patraukia žemyn, kur vingiuoja grojantys metro traukiniai. Grojantys? Grojantys! Labai patiko tai, kad požemiuose knibžda įvairiausių muzikantų. Tiek tuneliuose, tiek traukiniuose galima sutikt ir visokių mocartų, šubertų, bethovenų, ir leidigagų bei byberių. Įlipa vienoj stotelėj koks tamburinininkas, pagroja tris minutes, kitoj išlipa, kitas jį pakeičia kokią dūdą žalvarinę pasigriebęs. Taip ir tęsiasi Nebaigtoji simfonija...
Na ką, tai pasipyškinom prie Triumfo arkos, pasibastėm po Avenue des Champs-Élysées ir nieko tinkamo neradę parvažiavom į Monmartrą. Parėję nusigandom, nes šeštojoje lovoje radom miegančią negražuolę  tamsiaodę moterį, lizdo pavidalo šukuosena bei šelmiškais ūsiukais. Ką gi, nieko čia labai baisaus. Ir užmigom.

Manot, nemato? Pažiūrėkit į atspindį
Naktis prancūzų triumfo nepaslėps!

Tiesą sako ta paklodė
Garsusis Mulin ružas (raudonasis malūnas)
Ryte atsikėlėm pakilios nuotaikos, kadangi mes neprisigėrėm, o Vidas su Kristina išmiegojo kokias 20 valandų. Netrukę susiruošėm ir patraukėm į metro stotelę, kurioje įsigijom visą dieną galiojančius bilietus. O taip, pasivažinėt teks nemažai. Gal kyla klausimas, kam metro, jei turim Hondą požeminiam garaže. Tačiau vairuoti Paryžiuj yra tikras absurdas, kadangi net pėstieji juda greičiau už automobilių srautą. O kur dar nesvietiškos parkingo kainos...
Tiesiu taikymu nulėkėm prie Triumfo arkos, nes miegaliai jos vakar nebuvo matę. Padarėm keletą standartinių kadrų ir sėdom į traukinį, nugabenusį mus prie Eifelio. Iki antrojo bokšto aukšto (jų yra trys) lipom laiptukais, kas kai kuriems sukėlė širdies permušimus bei niurzgėjimo priepuolius. Nepaisant to, užlipus buvo smagu. Paryžius skendėjo rūke, buvo vėsu ir drėgna. Tačiau tatai miestą darė dar žavesnį ir „paryžiškesnį“. Grožio pakerėti, liftu pakilom į pačią viršūnę, esančia turbūt kokio milijono metrų aukštyje. O jei rimtai, bokšto aukštis yra 324 metrai. Jei jį padidintume 120 000 kartų, galėtume juo apjuosti žemės rutulį. Na o tuo tarpu Vilniaus televizijos bokšto aukštis siekia 326,5 metro. In your face, Paryžiau! Tiesa, televizijos bokšto apžvalgos aikštelė, kad ir besisukanti, yra pakilusi vos 160 metrų virš duobėtų Karoliniškių gatvių. O Eifelio  apie 300 m. Vaizdas pasakiškas.
Pateiksiu dar keletą įdomybių, kurių galima sužinot lipant ir užlipus į bokštą arba tiesiog internete. Bokštas buvo pastatytas vos per dvejus metus, o jį projektavo Gustavas Eifelis  – žmogus, sugalvojęs pastatyt Laisvės statulą, bet šiek tiek nepavykus, išsiuntęs ją amerikiečiams kaip draugystės ženklą. Eifeliui statyti buvo sunaudota per 9400 tonų geležies ir 60 tonų dažų. Deja, vienas darbininkas žuvo šiose statybose. Vėl lyginu su Lietuva: statant Šiaulių prekybos centrą „Saulės miestas“ žuvo bemaž 4 žmonės... Eifelio erekcija yra tokia tvirta, kad, netgi pučiant stipriam vėjui, viršūnė siūbuoja vos 15 cm, kas yra labai nedaug iš pažiūros gležnam statiniui. Yra ir daugiau tų įdomybių, bet tai šitam pasakojime ne bokštas svarbiausias, o aš. Ir mano draugai. Sušalom, žinokit, labai. Nusileidę puolėm ieškot kokios kavinukės, o kokius 300 metrų mus lydėjo juodaodžiai prekeiviai, siūlydami visokius blizgučius.

Kol kas šypsotės, cha. Tik pradžia

Kaip balandžių pulkas prie išėjimo būriavosi prekiautojai
Šitas veikėjas sekė mus kelis šimtus metrų
Kita stotelė – Luvras. Iš traukinio išlipom po pat muziejumi. Nustebino kaina už įėjimą – jaunimui iš Europos Sąjungos patekti į kone didžiausią ir lankomiausią pasaulio muziejų nekainuoja nieko. Eiliniam meno mylėtojui-fanatikui reikia 3-4dienų, norint apžiūrėti didžiąją dalį meno vertybių. Mes gi tai padarėm per 3 valandas. Šiaip tasai muziejus padalintas į, jei neklystu, aštuonis skyrius: senovės Egipto, Artimųjų Rytų, Islamo, Romos ir Graikijos, skulptūrų, dekoratyvinio meno, paveikslų bei spaudinių. Pažiūrėt tikrai buvo į ką netgi mums, tūpiems emigrantams iš Rytų Europos.

Kažkoks garsus paveikslas, kurio pavadinimo nežinau
Dar vienas toks
Mona Liza. Vaikystėj ją pravardžiuodavo Džokonda-Anakonda
Mažas skriaudžia didelį. Dovydo ir Galijoto kova
Paveikslas kitas, scenarijus tas pats
Egiptiečių Oziris, Tutmozis, Ramzis, Amonas-Ra ir kiti paukščiagalviai
Dėl akivaizdžių priežasčių, jis turėjo bėdų su kraujotaka, todėl teko amputuoti rankas
Grupelė entuziastų piešia tai, kas jau šimtus kartų buvo perpiešta.
Išėję iš muziejaus, ėjom Neries, tfu, Senos pakrante. Pasigėrėjom pakartojamais reginiais, praėjom pro man jau matytą Paryžiaus Katedrą, pasukom, nužygiavom iki pat Bastilijos. Sutemo. Pavargom. Sušalom.  Sušilom kavinukėj, puolėm į metro ir parvažiavom į hostelį. Užteks to Paryžiaus.
Knygų kioskas




Lopų turas
Žandarų mašinos stovi. Suprask - ramus miestas



Bastilija. Šiauliuose irgi yra panaši
Artūras. Šiauliuose irgi yra panašus
Išsimazgojom galvas, perlaužėm vyno bonką, užkandom puvėsinio sūrio... Atrodė, pats laikas eit miegot. Bet kur gi. Ne miegot čia atvažiavom. Pakilom ir nužygiavom prie čia pat esančio Mulin ružo, ėjom gatve, pilna barų ir klubų. Aplankėm porą, o apsistojom trečiajame. Vaikinas su gitara atliko žinomus poproko kūrinius, o mes jam pritarėm. Smagiai praleidę vakarą, parsvirduliavom ir lūžom. Rytojaus dieną laukė kelionė namo.

Amelija iš Monmartro
Paskutinė diena
O prasidėjo ji skubiu kėlimusi, prancūziškomis bandelėmis su pienu, daiktų dėjimusi ir kelionės pabaigai būdingu gumulu gerklėj. Išsikraustėm iš viešbutuko, nusinešėm daiktus į Hondą, laukusią mūsų netoliese buvusiame garaže, ir dar sykį aplankėm Monmartro kalną.
Įėjimas į metro panašus į siaubo kambario vartus

Prisipirkom suvenyrų, pasivaikščiojom ir sėdom į savo bolidą. Įspūdžių pakako, o ir pinigai kaip tyčia baigėsi. Metas namo. Nuo Paryžiaus iki Dunkerkio (keltamiesčio) važiavom iki pat vėlaus vakaro. Kadangi nenorėjom mokėti už kelius, varėm per visokias ganyklas ir kaimus. Bevažiuojant, Honda užmerkė vieną akį – perdegė priekinis žibintas. Nusikeikėm ir važiavom toliau. Tuomet užgeso ir antrasis! Prieblandoj šiaip ne taip pasiekėm degalinę. Viskas baigėsi laimingai. Į keltą įvažiavom jau naktį, o į Crawley parsiradom paryčiais...

Stade de France stadionas. Telpa 80 tūkst. snukių - tiek, kiek  Molėtuose, Širvintose, Kazlų Rūdoj,  Skuode, Kupišky, Zarasuose, Pasvaly, Šakiuose, Švenčionėliuose ir Kaišiadoryse kartu sudėjus
Sudie, kontinente. Dar susitiksim!
Rūkykla kelte
Ar patiko? Noromis nenoromis, lyginu savo dvi 2010-ųjų keliones. Ši buvo kur kas geriau suplanuota, labiau koncentruota, todėl žymiai daugiau pamatėm, aplankėm, o ne vien tuščiai bastėmės po miestus. Iš kitos pusės, nepatyriau to nutrūktgalviškumo, kuomet nežinai, kur būsi ir ką veiksi rytoj... Na, bet daug dar liko neaplankytų vietų, todėl bus dar visko. Ačiū, jei skaitėt, o ne vien žiūrėjot nuostabias žadą atimančias nuotraukas su taikliais ir neapsakomai šmaikščiais komentarais po jomis. Iki kito karto, gerbiamieji skaitytojai!